9 Scariest food facts

Alyssa Rose

Official Checked Star Member
I always knew that nutritious foods were more expensive but I had no clue the difference was this great! It's absolutely ridiculous! :hairpull:

Grapes are my most favorite food and I always end up spending 5-7 dollars on a bag of them that usually lasts me 3 days at best. What foods do you enjoy that are on the more expensive side?

1. Nutritious food costs 10 times more than junk food.
University of Washington researchers calculated the cost discrepancy between healthy food and junk foods and found that 2,000 calories of junk food rings up at a measly $3.52 a day. Yet for 2,000 calories of nutritious grub, the researchers plunked down $36.

Premium Link Upgrade
 

Premium Content

This thread contains exclusive content for our premium community members.

What you're missing:
  • Full discussion and replies
  • Community interaction and voting
Already have an account?
✨ Unlock exclusive discussions and premium features
Premium Benefits:
Exclusive content • Priority support • Advanced features • Full thread access
Top